Oplatí sa investícia do hliníkových okien?


Pred niekoľkými rokmi sme boli v práci nútení riešiť energetickú hospodárnosť budovy, ktorú sme v tom čase mali v držbe. Išlo o starú budovu výrobnej haly. Panelová konštrukcia a hliníkové okná.

Zlyhávalo hlavne po rokoch kovanie. Máloktoré okno sa veruže dalo už otvoriť a ak sa aj dalo otvoriť, potom sme ho nevedeli zavrieť. Sklo bolo jednoduché- žiadne dvojkomorové a viackomorové. Náklady na kúrenie boli veru neúnosné a teplotná pohoda v nedohľadne.

moderní budova


Pristúpili sme teda k rozhodnutiu, že je s tým niečo nutné urobiť. Do úvahy prichádzali dve možnosti:


  • vymeniť celé okná a nahradiť ich plastovými,

  • výmena tabúľ v starých hliníkových za izolačné dvojité sklo a oprava kovania.


Neboli sme vlastníkmi, iba držiteľmi v danej chvíli. Cenová ponuka firiem teda rozhodla. Vymenili sme všetky sklá, dali sme tam tie s izolačnou vrstvou a dali sme upraviť kovania.

Teplotné pomery sa upravili, fakturácia za dodávku tepla bola hneď príjemnejšia.

V rodinnom dome som si ale takúto realizáciu nevedela ani len predstaviť. Euro okná  ovládli vtedy trh.


Pre časom som bola vo Švajčiarsku u starej priateľky. Postavili jej nádherný dom v horskom prostredí. Bola som teda zvedavá aj na dom aj na starú priateľku.

Na moje veľké prekvapenie mala v dome všetky okná s hliníkovou konštrukciou- https://www.d4b.sk/oplati-sa-investicia-do-hlinikovych-okien/

Je to vraj omnoho trvácnejšie a hlavne zdravšie ako plasty. Zaiste, tieto okná už dávno nie sú ako tie naše staré hliníkové ale podstata je vlastne rovnaká. Vo Švajčiarsku je v popredí drevo a tento materiál. Drevo ale zvykne ešte pri osadení pracovať, vytvárajú sa škáry a tak si zvolila hliník.

rostliny


Tak ako vo všetkých segmentoch, tak aj v tomto sa vývoj posunul veľmi dopredu a keď stojíte pred dilemou , aké si dať zhotoviť okná- dajte si vypracovať cenovú ponuku a teplotnú analýzu veru pre všetky na trhu ponúkané typy. Okná nemeníme predsa často.

Oplatí sa investícia do hliníkových okien?
4.4 (88%)5