Pred niekoľkými rokmi sme boli v práci nútení riešiť energetickú hospodárnosť budovy, ktorú sme v tom čase mali v držbe. Išlo o starú budovu výrobnej haly. Panelová konštrukcia a hliníkové okná.
Zlyhávalo hlavne po rokoch kovanie. Máloktoré okno sa veruže dalo už otvoriť a ak sa aj dalo otvoriť, potom sme ho nevedeli zavrieť. Sklo bolo jednoduché- žiadne dvojkomorové a viackomorové. Náklady na kúrenie boli veru neúnosné a teplotná pohoda v nedohľadne.

moderní budova

Pristúpili sme teda k rozhodnutiu, že je s tým niečo nutné urobiť. Do úvahy prichádzali dve možnosti:

  • vymeniť celé okná a nahradiť ich plastovými,
  • výmena tabúľ v starých hliníkových za izolačné dvojité sklo a oprava kovania.

Neboli sme vlastníkmi, iba držiteľmi v danej chvíli. Cenová ponuka firiem teda rozhodla. Vymenili sme všetky sklá, dali sme tam tie s izolačnou vrstvou a dali sme upraviť kovania.
Teplotné pomery sa upravili, fakturácia za dodávku tepla bola hneď príjemnejšia.
V rodinnom dome som si ale takúto realizáciu nevedela ani len predstaviť. Euro okná ovládli vtedy trh.

Pre časom som bola vo Švajčiarsku u starej priateľky. Postavili jej nádherný dom v horskom prostredí. Bola som teda zvedavá aj na dom aj na starú priateľku.
Na moje veľké prekvapenie mala v dome všetky okná s hliníkovou konštrukciou-
Je to vraj omnoho trvácnejšie a hlavne zdravšie ako plasty. Zaiste, tieto okná už dávno nie sú ako tie naše staré hliníkové ale podstata je vlastne rovnaká. Vo Švajčiarsku je v popredí drevo a tento materiál. Drevo ale zvykne ešte pri osadení pracovať, vytvárajú sa škáry a tak si zvolila hliník.

rostliny

Tak ako vo všetkých segmentoch, tak aj v tomto sa vývoj posunul veľmi dopredu a keď stojíte pred dilemou, aké si dať zhotoviť okná- dajte si vypracovať cenovú ponuku a teplotnú analýzu veru pre všetky na trhu ponúkané typy. Okná nemeníme predsa často.