Ocot je možný nájsť v každej domácnosti a väčšinou je využívaný v kuchyni najmä počas varenia. Vedeli ste však, že ocot má mnoho využití v domácnosti a môže byť veľmi účinný pomocník pri čistení takmer všetkého, od kúpeľne, kuchyne až po bielizeň? Tento prostriedok je nielen ekologický, ale navyše vás nebude stáť viac ako pár centov.

čistící prostředky
 

Účinný proti vodnému kameňu

Ocot je známy vďaka svojej sile v boji proti vodnému kameňu. Stačí naliať menšie množstvo (záleží na tvrdosti vody) do rýchlovarnej konvice, umývačky riadu alebo práčky a zapnúť ľubovoľný program. Po chvíli po vodnom kameni neostane ani stopy a navyše sa zbavíte nepríjemných pachov po jedle ako aj plesniach.
 
Rozmýšľate ako účinne vyčistiť zažratú mastnotu alebo vyčistiť rúru? Stačí len vytvoriť pastu s použitím sódy bikarbóny a aplikovať na miesto, ktoré je potrebné vyčistiť. Po pár minútach sa zažratej mastnoty zbavíte jedným ťahom.
 
Alternatíva aviváže
Asi každý z nás používa pri praní aviváž, ktorá prádlo zmäkčí a dodá mu príjemnú vôňu. Avšak tá môže často podráždiť našu pokožku, najmä kvôli chemikáliám, ktoré aviváže obsahujú. Vedeli ste, že zopár lyžičiek octu zmäkčí prádlo takmer ako aviváž? Nehovoriac o tom, že je o mnoho lacnejší a šetrný nielen k ľudskému telu, ale aj k životnému prostrediu. Určite si kladiete otázku čo s octovou arómou. Prekvapivo, nepríjemná octová aróma počas prania vyprchá, ak si ale želáte dodať prádlu vôňu, stačí pridať do prania niekoľko kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Nemusíte sa báť, esenciálny olej nezanecháva na bielizni žiadne mastné škvrny.

ocet
 
Či už preferujete ekologické čistiace prostriedky alebo len nechcete utrácať peniaze na drahé produkty, určite dajte šancu octu a vyskúšajte ho pri ďalšom praní alebo upratovaní. Tento účinný pomocník sa určite nájde v každej kuchyni a uvidíte, že po jeho vyskúšaní budete prekvapení čo všetko dokáže.