Moderné koberce sú dnes ľahko vymeniteľnou povrchovou krytinou. Aj napriek tomu musíme uvažovať pri ich kúpe a výbere nad viacerými faktormiinteriér.jpg

  • Estetický súlad s nábytkom a celkovým interiérom. Vždy je potrebné vkusne zladiť koberec so štýlom interiéru. Tak napríklad k rustikálnemu zariadeniu domu sa určite nehodia farebné krikľavé koberce indického vzoru. Vhodné sú mäkké koberce prírodných tlmených farieb, ktoré vyzdvihnú rustikálny charakter interiéru. Farby sú v živote  človeka mimoriadne dôležité. Platí to aj pri výbere koberca. Odborníci odporúčajú spoľahnúť sa predovšetkým na vlastné cítenie.
  • Tepelná izolácia – využíva sa predovšetkým v interiéroch, kde nie je dostatočné podlahové kúrenie. Vtedy je vhodné celoplošné pokrytie kobercom. Ak ste ale investovali do tepelnej izolácie alebo do dlažby s dominantným vzorom vhodné sú skôr malé koberčeky, ktoré priestor zútulnia a podporia pocit tepla.
  • Zvuková izolácia – ak si potrpíte na ticho a kľud odporúča sa výber cenovo dostupného záťažového koberca typu „riga“, prípadne kancelárske koberce. Zvukové vlny sú tlmené a v interiéri sa cítite komfortne.
  • Bezpečnosť – pri použití koberca v interiéri hrozí menšie riziko pri pošmyknutí v porovnaní s  klzkými podlahovými krytinami, rozbití sklenených vecí. Koberec je nárazníková vrstva pre mnohé predmety. Obzvlášť pre malé deti, prípadne starších ľudí je to výhoda. 
  •  
  • pohovka.jpg

Správne udržiavanie kobercov

Koberce sú mimoriadne náchylne na prach a rôzne nečistoty. Môžu byť problémom pre alergikov, preto musíme dbať na ich správne a pravidelné udržiavanie. Koberce nikdy neprášime, aj keď mnohé domácnosti stále dodržiavajú túto tradíciu z minulosti. Koberce vždy vysávame. Oplatí sa investícia do kvalitného vysávača s modernými filtrami. Odborníci odporúčajú vysávanie 1-2 krát týždenne, predĺži sa tým životnosť koberca.
Koberce nemusia byť vždy iba drahé, je dôležité všímať si  predovšetkým ich funkčnosť a najmä zladenie s interiérom.