Aj napriek nespočetným a nevyvrátiteľným výhodám LED žiaroviek, ešte aj dnes mnoho ľudí ostalo pri tých starých, teda klasických žiarovkách. Patríte medzi nich aj vy? Potom by ste mali vedieť, že robíte naozaj veľkú chybu. Pokiaľ vo svojom okolí nemáte nikoho, kto by vám s nákupom LED žiaroviek poradil a sami sa na takýto odvážny nákup necítite, poradíme vám, čo si v predajni všímať.

Človek, ktorý kreslí žiarovku do zápisníku

Úspora elektrickej energie, šetrnosť k životnému prostrediu, dlhá životnosť a kvalitné osvetlenie, to sú tie hlavné výhody LED svietidiel.

  1. Závit

Aby vám LED žiarovka sedela do danej lampy, je potrebné aby mala rovnaký závit. Istotu je to, ak svoju starú žiarovku vezmete so sebou do obchodu. Môže však nastať aj prípad, že sa vám rozbila, takže to nie je možné. Prvým riešením je, že si túto informáciu nájdete priamo na vašej lampe, alebo žiarovke. Najčastejšie používaným závitom v domácnostiach, je však ten s označením E14. V preklade to znamená, že pätica žiarovky má rozmer štrnásť milimetrov. Tento závit sa niekedy označuje aj ako úzky. Ak teda ani len netušíte, aký rozmer pätice pasuje do vašej lampy, pýtajte si LED žiarovky E14 https://www.ledprodukt.sk/70-led-ziarovky-e14.

  1. Spotreba

Aj keď všetky LED žiarovky patria medzi úsporné, nie je na škodu ak si všimnete údaj o ich spotrebe. Tento údaj je uvádzaný vo Wattoch. Bežne sa v domácnostiach používajú 40 Watt žiarovky. Tie teda spotrebujú 40 Wattov elektrickej energie za hodinu. LED žiarovky s rovnakými vlastnosťami, pritom fungujú len so spotrebou okolo štyroch až piatich Wattov za hodinu.

Žiarovky visiace na stromoch

  1. Svetelnosť

Pod slovíčkom svetelnosť rozumieme to, ako silno bude žiarovka svietiť. Tento údaj je veľmi dôležitý, pretože rozhoduje o tom, aké svetlo budeme mať vo svojom byte. Údaje o svetelnosti sa uvádzajú v Luménoch ( skratka lm ). Svetelný tok spomínanej klasickej žiarovky so spotrebou 40 Wattov, je asi 420 Luménov.