Mrkvová diéta je akousi kombináciou chudnutia a detoxu zároveň. Na rozdiel od klasických diét, ju nedržíme dlhodobo, ale desať až štrnásť dní. Jej základným princípom, je zbaviť telo nadbytočných tekutín a toxínov.

mrkev

Hlavnou zdraviu prospešnou látkou v mrkve je betakarotén, teda provitamín A, ktorý je silným antioxidantom. Práve mrkva je považovaná za jeho najcennejší zdroj. Okrem toho obsahuje vitamíny D,E,C,B a K, minerály horčík, železo vápnik a kremík. Pri mrkvovej diéte je taktiež prospešná jej schopnosť vylučovať toxíny z tela.

Chudnúť pomocou mrkvy môžete samostatne, alebo v kombinácii s inou diétou. Je totiž dobrým spôsobom ako. Základom je, aby ste aspoň trikrát za deň konzumovali jedlá s touto zeleninou. Môžete si ju pripravovať na raňajky, obed a večeru, alebo na pokrmy medzi týmito hlavnými chodmi. Je to v podstate iba na vás. Platí však, že čím viac mrkvy, tým lepší výsledok. Na desiatu a olovrant si môžete pripravovať rôzne variácie mrkvových šalátov. Na obed si doprajte čokoľvek na čo máte chuť, avšak namiesto klasickej prílohy, teda zemiakov, ryže, alebo cestovín, si pripravte zeleninu. Samozrejme mrkva nesmie chýbať. Výborná je napríklad grilovaná, alebo pečená. Na raňajky si môžete pokojne dopriať vajíčka s mrkvovo cesnakovým šalátom. Takto získate dostatok energie, vitamínov a cesnak sa postará o vašu imunitu.

Počas dvoch týždňov, môžete zhodiť približne až tri kilogramy. Telo sa totiž zbaví nadbytočných tekutín, ale taktiež toxínov.

Ideálne je, ak budete mrkvu čo najviac konzumovať v surovom stave. Pokiaľ ju chcete predsa len tepelne upraviť, nerobte to príliš dlho. Počkajte iba pár minút, kým trošku nezmäkne. Tak ako všetky potraviny, aj mrkva stráca pri varení veľkú časť vitamínov a minerálov.
Dobrou kombináciou sú jablká. Tie totiž obsahujú až osemdesiat percent vody, takže telo žiadnym spôsobom nezaťažia, na druhej strane váš však dostatočne zasýtia. Taktiež patria k veľmi zdravým pokrmom.

kostky mrkve

Výhodou tejto diéty je aj to, že mrkva patrí k veľmi lacným surovinám a na kvalite nestráca ani počas zimného obdobia. Ak máte záhradu, v lete si môžete dopestovať zásoby na celý rok.