Už je to raz tak, človek sa potrebuje izolovať. Máme krehké telesné schránky, navyše zdevastované civilizačnými vymoženosťami, raz je nám zima, potom príliš teplo, sme hákliví na vlhkosť, vadí nám dážď, sneh, vietor… V téme by sa dalo pokračovať donekonečna, prečo to tak je, čo s tým, do akej miery sa izolovať, či je to zdravé, nezdravé, atď.

PIR panel 1.jpg

V každom prípade by sa našlo mnoho názorov, pohľadov a vysvetlení tejto skutočnosti. Jedno je však isté. Nositeľ ktoréhokoľvek názoru chce spať v suchej izbe, v teplej posteli, sledovať televíziu, čítať knihu, či hrať sa s deťmi bez toho, aby mu pršalo na hlavu alebo do tváre fúkal severák. Prípadne aj so snehom… Prešli sme od jaskýň, cez zemľanky, drevené zruby až k dnešným moderným domom. Aj keď sa to nezdá, už aj pračlovek sa izoloval. V už spomenutej jaskyni a primitívnym koženým odevom. Aj krtko sa izoluje vrstvou zeminy, vták svojím hniezdom a povedzme blcha v cudzom kožuchu. Tá to má najjednoduchšie, nemusí nič vymýšľať. Aj keď… značne riskuje. Preto my nič neriskujme a odizolujme sa od výčinov počasia doskami PIR.

PIR doska cena

Ide o moderný materiál vyrobený z polyuretánovej tvrdenej peny. Vyznačuje sa dlhou životnosťou a zdravotnou a hygienickou nezávadnosťou. K jeho ďaľším skvelým vlastnostiam patrí: nízka nasiakavosť, vysoká protichemická odolnosť, odolnosť voči pôsobeniu hmyzu, hlodavcov, plesní, baktérií. Má veľmi nízku tepelnú vodivosť, takže vám dom spoľahlivo zateplí aj pri tenkej vrstve. Jeho použitie je veľmi výhodné aj z hľadiska ekológie, nakoľko je vo veľkej miere recyklovateľný. Cenovo je porovnateľný s ostatnými, bežnými materiálmi, napr. polystyrénom.

PIR panel 2.jpg

Vyrába sa v rôznych rozmeroch a hrúbkach a v rôznych prevedeniach, napr.: podľa typu spoja /rovný okraj, alebo zámok/, s polepom papierom, hliníkovou fóliou, vliesom /tkaninou/, podľa toho, kde bude použitý. Použitie je všestranné. PIR doskami sa dajú zateplovať strešné konštrukcie tak šikmých, ako aj rovných striech, základové dosky, podlahy, fasády, vnútorné steny. Zvlášť vhodné sú tam, kde musíme hrúbku izolácie z dôvodu úspory miesta znižovať. Tento materiál je vhodný pre každého stavebníka.