1.     Levíček
Už jeho pomenovanie značí o tom, že ide o psa podobajúcemu sa na  kráľa zvierat. Tento psík bol kedysi považovaný za jedno z najvzácnejších plemien na svete.  V dnešných dňoch je vhodný hlavne na výstavy vďaka jeho divo rastúcej hustej srsti, ale pozor – potrebuje správny strih a temperament.

pes

2.     Lagotto Romagnolo
Nazýva sa aj taliansky vodný pes. Je teda pôvodom z Talianska a zo začiatku sa zaraďoval len medzi vodné psy. Jeho prácou bolo teda nosiť zastrelenú korisť, ktorou boli spravidla kačice, z vody na breh. Neskôr sa to zmenilo a dnes je z neho zdatný lovec vzácnych hríbikov – hľuzoviek. Takže nielen ošípané vedia nájsť túto chutnú a zároveň drahocennú hubu.

3.     Pikardský ovčiarsky pes
Tento pes pochádza z Francúzska. Počas prvej a druhej svetovej vojny došlo skoro k vyhynutiu tejto rasy a v mnohých literatúrach sa uvádza, že je potomkom psov, ktorých doviezli Kelti. Teraz sú to veľmi vzácni hrdinovia, ktorí sú náročnejší na výchovu. Potrebujú najmä dostatok fyzickej a mentálnej aktivity a neradi sa delia o pánovu pozornosť.

4.     Aljašský klee kai
Pochádza zo studenej Aljašky a jeho zvláštne pomenovanie klee kai je z jazyka Inuitov (Eskymákov) a znamená malý. Je to teda podoba Sibírskeho huskyho v menšom prevedení. Patrí do kategórie špicov, čo sa dá ihneď spoznať na jeho vzhľade aj charaktere. Rovnako ako husky aj klee kai potrebuje veľa pohybu a aktivít – jednoducho sa mu musíte dostatočne venovať .  Tento iteligentný a hlavne oddaný pes ťažko znáša odlúčenie.

čumák

5.     Vydrí pes
Je to skutočný lovec vydier, čo napovedá aj jeho názvu. Ako krajina jeho pôvodu sa udáva Spojené kráľovstvo. Je priateľský a milý psík, ale veľmi nezávislý, a preto je potrebné ho dôsledne vycvičiť – čím skôr, tým lepšie. Keďže je vyšľachtený na odchyt vodnej zveri, je to bezpochyby vodný pes. Má dokonca plávacie blany, ktoré mu zabezpečujú vo vode vysokú obratnosť a relatívne sú v nej ako doma.
 
6.     Lousianský leopardí pes
Tento psík môže mať aj pomenovanie Catahoula, a to podľa toho, že v minulosti vznikol krížením vlka a mastifovitými psami. Jeho zvláštnosťou je práve jeho sfarbenie srsti a väčšinou výrazne modré oči. Niekedy môžeme na ňom pozorovať jav, ktorý sa nazýva heterochrómia (jedno oko modré, druhé hnedé). Je veľmi dominantný, často na druhých psov útočí a chráni si svoje územie. Je tvrdohlavý, inteligentný a nepredvídateľný, takže nebude nikdy človeka poriadne poslúchať na slovo. Svoju rodinu si chráni a je vhodný aj k deťom.