Občas stretneme človeka, ktorý si narazí čiapku na uši a vykročí do hmly a postupne ubúdajúceho svetla. Blázon? Možno. Ale do jesennej prírody.
„Čo môže byť krásne na hmle a vlhkom počasí?“
Po tejto otázke si iba poťukáme na čelo, obrátime sa a vojdeme do svojho bytu. Medzitým však tento blázon v teplej čiapke kráča ďalej na okraj mesta a vchádza na lesnú cestičku. O krátku chvíľu už po ňom ostanú len stopy v mäkkej, vlhkej zemi.
Jesenná príroda však môže byť ozaj krásna. Hmla nemá len depresívny účinok na človeka. Dali sme jej niekdy šancu ukázať nám svoje prednosti v celej svojej nádhere? Ak nie, skúsme to, určite nebudeme sklamaní.
Rozliate zlato
Stojíme na kopci za mestom, slnko pomaly zapadá. Všade ticho, hmla sa nehýbe. Zrazu všetko splynie v jednu nádhernú žiaru. Svetlo zapadajúceho slnka sa vyleje po horizonte. Rozliate zlato. To je ten správny výraz, definujúci tento úkaz.
Vôňa zimy
Ovzdušie, ktoré bolo doteraz plné tepla a zadúšajúcich výparov sa vo vlhkom hmlistom a chladnom počasí mení na sviežu atmosféru, v ktorej cítiť čerstvosť prichádzajúcej zimy. Navodzuje spomienky na vianočné chvíle, strávené v kruhu rodiny, alebo na zimné chaty a lyžovačky s partiou kamarátov.
Atmosféra popadaných listov
Je to zvláštne, ale spadnuté listy majú svoju charakteristickú atmosféru. Už to nie sú síce tie šuštiace, čerstvo popadané listy, ale vlhké a začínajúce svoj obnovovací proces úrodnej zeme. No ich vôňa je napriek tomu svojím spôsobom príjemná. Je to ako keď sa v lete po prudkom daždi prechádzate po lese a ešte cítite tú vyparujúcu sa vlhkosť.
Zdravé jesenné prechádzky
A existuje ešte jedna skupina ľudí, ktorej by sme mohli jesenné prechádzky určite odporučiť. Alergici. Počas jari a leta je príroda pre nich tabu, avšak jeseň im svojou čistotou vzduchu príjemne prečistí pľúca.
Ešte stále si myslíme, že jeseň a hmly sú dobré len na depresiu? Tak neseďme za internetom a poďme jesennú prírodu zažiť na vlastnej koži.