Na internete nájdete doslova všetko. No bez webových stránok, v neposlednom rade internetového vyhľadávača a kľúčových slov, by bežný užívateľ nenašiel takmer nič. Ako vieme, najznámejším internetovým vyhľadávačom je už dlhé roky Google. Stačí zadať kľúčové slovo a k dispozícii máte hneď niekoľko zodpovedajúcich odkazov na konkrétne webové stránky a konkrétnu problematiku. Ale aj z vlastnej skúsenosti možno viete, že nemusí to spravidla fungovať tak rýchlo a jednoducho vždy. Možno sa vám párkrát stalo, že ste sa museli preklikať viacerými odkazmi, ktoré váš problém nevyriešili. Preto sa spoločne pozrime, ako hľadať cez Google konkrétnejšie odkazy.

www

Potrebujete stiahnuť konkrétny súbor v podobe textového dokumentu?
Zoberme si taký bežný prípad, kedy chcete nájsť rozpis cestovného poriadku. Pomocou Google si ho môžete stiahnuť v textovom formáte (napr. PDF). V takom prípade nezadáte hľadaný výraz v podobe cestovný príkaz, ale cestovný príkaz filetype:PDF. Týka sa to aj iných dokumentov a iných bežných formátov ako DOC, XLS,…

Máte svoju obľúbenú webovú stránku a hľadáte niektoré nové, ktoré by jej boli podobné?
Nájsť web s podobným obsahom a zameraním nie je problém a s vyhľadávačom Google nám to zaberie iba pár sekúnd. Do vyhľadávača najskôr napíšme related: a sem napíšete webovú stránku, pre akú hľadáte alternatívy.
Vedeli ste, že výsledky hľadania nájdete aj formou vloženého obrázku?
Ak kliknete na možnosť obrázky, hneď na začiatku vpravo vidíte ikonu fotoaparáta. Touto cestou priložíte obrázkový súbor a vyhľadávač k nemu nájde spriaznené odkazy.

tablet

Potrebujete previesť libre na kilogramy, doláre na eurá, míle na kilometre?
Je to veľmi jednoduché. 160lbs to kilograms, 659 USD to EUR, 20 miles to kilometers. Dôležitá je anglická predpona to.
Chcete preložiť výraz z cudzieho jazyka?
Nemusíte navštevovať extra Google Translator, ale do pôvodného vyhľadávača napíšete hľadaný pojem a pridáte slovíčko translate. Ešte efektívnejšie je napísať translate to slovak, alebo translate to english, či translate to deutsch,…