Hypermarkety, supermarkety, elektro predajne, internetové obchody –zo všadiaľ na nás poškuľujú LED žiarovky. Vyber si ma ! Odvez si ma! Pokrikujú na Vás ! Aj by sme radi, ale ktorej dať prednosť? Podľa čo sa mám ja úbožiak rozhodnúť? Podľa výrobcu? Či podľa ceny?
Na čo mám brať ohľad?

žárovka

Dôležité faktory sú:

  1. Rozmery
  2. Farba svetla
  3. Svetelný tok
  4. Príkon
  5. teplota svetla
  6. cena


Iste je toho omnoho viac, ale pre začiatok to isto iste postačí. Pokúsme sa to rozmeniť na drobné:

  • Rozmerysú závislé od typu svietidla, ktoré máte doma
  • Farba svetla by mala byť podobné svetlu dennému-to najlepšie znášame
  • Jassvetla, alebo skôr to množstvo svetla, ktoré nám svietidlo poskytuje, je určené parametrom „svetelný tok„, určovaný v lúmenoch (lm, ). Pre ľahký výpočet stačí ak si vynásobíme 10.


Ak sme potrebovali 10Wattovú žiarovku-teray 100 vynásobime 10 budeme chcieť 1000lm.
Bohužiaľ, veľa výrobcov nadhodnocuje hodnotu svetelného toku. V skutočnosti to môže byť dokonca polovica deklarovaných a žiarovka, ktorá by mala svietiť, pretože 60-wattová žiarovka svieti iba rovnako ako 25-wattová žiarovka.
Príkon je dôležitý ukazovateľ kôli spotrebe el energie. Na tej si dajme záležať. Nech nám neostanú len oči pre plač, keď elektrárne doručia vyúčtovanie spotrebovanej energie. Ušetríme na spotrebe, preplatíme na kúpe žiarovky. Vždy si na nás vymyslia, ako z nás veru vylákať naše ťažko zarobené peniaze. Ale čo už? Neovplyvníme to, musíme sa teda s týmto zmieriť.

světlo

Najlepšie je ak si necháme poradiť niekym, kto má konkrétny typ a od konkrétneho výrobcu domu. Iba tak budeme mať informácie presné a spoľahlivé. A pozor! Ešte jedno veľmi dôležité upozornenie – bloček za nákup si odložte. Nie raz, ani nie dvakrát sa mi veru stalo, že moja milá žiarovka- vraj lepšia, dlhšie svietiaca, s výbornou spoľahlivosťou veru po pár týždňoch doblikala. Bez váhania treba ísť reklamovať ! Vždy mi ju vymenili- zrejme je to bežná vec a proklamovaná životnosť je v mnohých prípadoch iba túžbou výrobcu.