Elekteonické cigarety, elektocogarety, zdravšie cigarety. Toto je pár názvov, ktorými sa najčastejšie označujú. Tento druh cigarety bol vyvinutý v Číne v roku 2006. U nás sa to stalo populárne pred niekoľkými rokmi, no v súčastnosti ich používa takmer každý tretí človek.
Dym, ktorý vychádza z elektronickej cigarety vytvára zahriatie kvapaliny, teda náplne, ktorá sa nazýva liquid. Tieto náplne majú rôzne prichute. Prevažne ovocné ako melónová, jahodová, jablková ale sú aj prichute neovocné, teda napríklad čokoláda, vanilka.

e-cigareta

V elektronickej cigarete nedochádza k produkcii spalín so škodlovinami ako  v bežnej cigarete, ale len k odpareniu liquidu, teda náplne.
Elektronická cigareta sa skladá z týchto častí: atomizér, batéria, žhaviaca hlava – v tej je náplň, liquid.
Elektrická cigareta môže a nemusí obsahovať nikotín. Ak nikotín má, tak elektoronická cigareta má podobný účinok ako klasická cigareta.
Navyše, výhodou elektronickej cigarety je to, že ak ju fajčíte na ulici, neznepríjemňujute ľuďom pocit a okolie, pretože dym a pach z elektornickej cigarety je častokrát voňavý a príjemný, aromatický.

Najčastejší obsah nikotínu v elektronických cigaretách je 0-24 mg/ml.
Náplne zväčša obsahujú propylénglykol alebo glycerol, ten je živočíšny, pripadne kombinácia oboch zložiek alebo je tam pridané cca 1% destilovanej vody. Okrem toho obsahujú potravinárske arómy a aromatické látky.
Nesmieme však zabúdať, že elektronické cigarety sú takisto dostupné len pre dospelé osoby, čiže u nás sa to týka osôb, ktoré dosiahli vek 18 rokov života. Vyvarovať by sa ich mali takisto tehotné a dojčiace ženy.
Elektronická cigareta je veľmi ekologická. Neostávajú z nej takzvané “špaky” alebo ohorky, ktoré častokrát nájdeme pohodené na každom kroku. Nepoužije sa toľko obalov papierových a plastových.

kouření

Elektronické cigarety nevylučujú do okolia toľko látok ako bežne cigarety, tak isto telu to škodí tiež menej.
Nezabúdajte však aj na to, že ak sa rozhodnete fajčiť elektronickú cigaretu, nesmiete fajčiť na miestach, ktoré sú označené zákazom fajčenia ale tak isto by ste nemali fajčiť ani v prítomnosti nefajčiarov. To isté sa týka aj malých detí, spomínaných tehotných a dojčiacich žien a takisto ľudí, ktorí sú alergickí na niektorú zložku liquidu.