Prečo používate videokameru?
Samozrejme, tu vzniká otázka, prečo si kúpiť samostatnú videokameru, ak môžete snímať video pomocou smartphonu alebo dokonca použiť funkciu nahrávania videa v digitálnom fotoaparáte. Skutočnosť, že fotoaparát mobilného telefónu alebo dobrý amatérsky fotoaparát sa nemôže zhodovať s jednoduchosťou  použitia. Samozrejme, môžete okamžite minúť všetky svoje úspory na drahé profesionálne fotoaparáty ale je veľmi pravdepodobné, že bude mať polovicu funkcií, ktoré nebudete potrebovať a pracovať so zariadením bude ťažké zvládnuť. Aby ste sa mohli jednoduchšie rozhodnúť, ktorý fotoaparát najlepšie vyhovuje  Vašim parametrom a funkciám, odpovedzte si na niekoľko otázok:

kamera

·         Na čom budete pozerať na zábery – bežný televízor, HD-panel, Smart TV, domáce počítače?
·         Kde budete natáčať: doma, vonku, na ceste, počas pešej turistiky, počas aktívnych športov alebo niekde inde?
·         Ako často chcete použiť kameru?
·         Ako dlho chcete nahrávať videá?
Čo ešte stojí za zváženie?
·         Ak si nie ste istí, ktorú kameru si vyberiete, má zmysel venovať pozornosť recenziám iných používateľov v internetových obchodoch alebo recenzii v tlači.

objektiv
 
·         Ak ste zapojení do extrémnych športov, ako je potápanie alebo lyžovanie, pozrite sa na akčné videokamery, ako GoPro , ktoré sú vybavené ochranným vodotesným puzdrom a môže byť namontovaný napr. na prilbu.

video
 
·         Ak chcete nielen snímať videozáznamy vo fotoaparáte, ale aj spracovávať prijaté materiály vo vašom počítači, budete potrebovať špeciálny softvér na spracovanie videa. Napríklad video editor of Movavi .
Medzi hlavné charakteristiky videokamier patria: štandardné rozlíšenie, optika a zoom, záznamové médium, počet a typ fotosenzitívnych matríc v zariadení a typ stabilizátora obrazu. Na trhu je také množstvo na výber, že si určite nájdete nejakú aj pre Vás.