Viacerí muži sa možno stretli so situáciou, v ktorej skrátka nemohli dosiahnuť kvalitnú erekciu. Bola slabá alebo žiadna a celý sexuálny zážitok tak za moc nestál alebo skončil fiaskom. Toto je pravdepodobne známa situácia u takmer každého muža, sme len ľudia. Výraznejšie problémy s erekciou a takzvaná erektilná dysfunkcia však hrozia vtedy, ak sa problém opakuje už pravidelne a trvá viac ako pol roka.

mužská tvár, oko

Každopádne už pravidelnosť tohto stavu nám naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Príčina môžu byť hormonálna, a to konkrétne nízka hladina mužského hormónu testosterón, alebo môže ísť o nejaké ochorenie a organickú príčinu spojenú s nesprávnou funkciou ciev a prekrvovaním. V neposlednom rade však treba príčinu hľadať aj v našej psychike.

Zlá sústredenosť, rozladenosť, narušená sebadôvera,… vedú k nekvalitnej erekcii. Zväčša ale ide o dočasný problém. Naopak pravidelný stres spôsobuje znižovanie hladiny testosterónu, čím sa podpisuje takisto pod stratu libida a tiež pod nedostatky spojené s dosiahnutím kvalitnej, resp. zdravej erekcie. To sú psychické, psychologické a hormonálne faktory.

Organické súvisia hlavne s (poškodenou) funkciou ciev a nervovej sústavy. Môže ísť dokonca len o jeden z príznakov vážnejšieho ochorenia ako napríklad cukrovky, vysokého krvného tlaku, obezity a podobne. Tiež môže ísť o následok pooperačného stavu. Z hľadiska slabého alebo žiadneho stoporenia penisu vravíme v tomto prípade o stave, v ktorom do pohlavného orgánu neprichádza potrebný prísun krvi k tomu, aby sa „postavil“.

pár, muž so ženou

Je však čas a podmienky na zmenu. Odporučená je hlavne návšteva odborného lekára. V opačnom prípade možnosť skúsiť neškodné prípravky na posilnenie erekcie a zvýšenie libida s prírodným zložením. Takisto zvýšiť príjem potrebných vitamínov, minerálov a funkčných látok na zvýšenie testosterónu. V neposlednom rade vsadiť na zdravý životný štýl zložený z pravidelného pohybu, športu a obmedzenia zlozvykov, k akým sa radia napríklad cigarety.