Počas zimy nie je ovocia a zelenina v našich obchodoch v takej kvalite, ako by sme očakávali a navyše aj ich cena je pomerne vysoká. Problémom je aj ich dovážanie zo vzdialených koncov sveta, pestovanie pod umelým svetlom, samozrejme aj s poriadnou dávkou hnojiva, no a v neposlednom rade nízky, ak vôbec nejaký, obsah vitamínov, enzýmov a minerálov. Jedno riešenie by sa však predsa len našlo. Počas zimy môžete čerstvé ovocie, či zeleninu jednoducho vymeniť za tie sušené.

sušené ovoce
 
Ľudia sušia už od nepamäti
História dehydratácie potravín siaha tisícky rokov dozadu. V časoch, keď ľudia nepoznali chladničky, mrazničky, či sporáky, išlo v podstate o jediný spôsob ako jedlo chovať takpovediac na horšie časy. Takéto spracovanie potravín je navyše veľmi šetrné. Ak je pri sušení dodržaná správna teplota, tak si zanechávajú všetko dobré.
 
Menej cukru – viac zdravia
Ovocie a zeleninu si môžete bez problémov vysušiť aj sami doma. Pokiaľ však na to nemáte tie správne technológie, či čas, tak vám ostáva iba jedna možnosť, a to nákup v obchode. Aby ste však konzumovali naozaj zdravé potraviny, je potrebné vedieť, aké nakupovať.

sušená rajčata
 
Na balíčkoch so sušenými potravinami si všímajte hlavne obsah cukru. Vysoký obsah sladidiel, je totiž známka tohto, že ovocie a zelenina neboli najkvalitnejšie. Okrem toho spolu s nimi konzumujete aj množstvo sacharidov, čo určite neocenia tí, ktorí si strážia svoju váhu, alebo chudnú. V tomto prípade nie je na škodu nakupovať v špecializovaných predajniach so zdravou výživou, alebo BIO produkty. Pri nich máte aspoň ako takú istotu, že nekupujete úplne nekvalitné potraviny.
 
Ako živé
Zelenina, ovocie, alebo huby v sušenom stave, môžete bez problémov použiť na prípravu akéhokoľvek pokrmu. Stačí ich pred tým namočiť na chvíľku do vlažnej vody a oni doslova ožijú. Taktiež získajú svoju pôvodnú konzistenciu. Ak by ste napríklad videli cuketu, ktorá ej takto oživená po vysušení, rozdiel medzi tou čerstvou by ste pravdepodobne ani nezistili.