Poviete si, že na svete prevažujú tzv. všežravci a ľudia konzumujúci mäso – áno, taká je spoločenská norma, ale nemusí to tak byť vždy. Existuje aj početná skupina ľudí, ktorá sa z vlastných dôvodov rozhodla, že bude preferovať rastlinné produkty pred živočíšnymi, či už ju k tomu viedli zdravotné dôvody, láska k našej planéte alebo úsilie o zdravý životný štýl. Vedeli ste, že mnohé známe a uznávané osobnosti boli vegetariáni? Vegetariánstvo totiž je aj osobný postoj, na ktorý má právo každý z nás a to najmä ak nám záleží na vlastnom zdraví a živote. Možno títo známi vegetariáni inšpirujú aj vás. Napríklad jeden zo zakladateľov USA Benjamin Franklin, okrem iného veľmi vzdelaný človek, filozof a vynálezca, sa stal vegetariánom až na sklonku života, vo veku 60 rokov.

vegetarián

Nevedel si však vynachváliť pocit čistoty mysle, s ktorou zrejme súviselo aj bohatšie myslenie. Geniálny vedec Albert Einstein pokladal šírenie vegetariánstva ako spôsob, ako má ľudstvo čo najlepšie vyhliadky na dlhé prežitie – napokon sám sa k tomuto spôsobu života otvorene hlásil. Aj americký prezident Abraham Lincoln sa usiloval o rozvoj ľudstva a práve vegetariánstvo mal byť tou cestou k nemu. Charakterizoval ho nielen boj za práva ľudí, ale aj zvierat. Svetoznáma francúzska hviezda Brigitte Bardotová sa už dlho venuje ochrane zvierat a zastáva názor, že ak by sme museli zabiť zviera, ktoré máme naservírované na tanieri, rozhodne by sme radšej boli vegetariánmi.

vegetarián

Aj vynálezca Thomas Alva Edison bol vegetariánom, vo všeobecnosti mäso spolu s alkoholom pokladal za škodlivé a nepriaznivé pre kognitívne činnosti. Herečka Uma Thurmanová sa rozhodla stať sa vegetariánkou už v detstve a svojho presvedčenia sa drží aj v zrelom veku. Aj hudobný velikán Richard Wagner nejedol mäso, avšak mal na to svoje dôvody až filozofického či humánneho charakteru – podľa neho ide o prirodzené stravovanie, ktoré je opakom násilia páchanom na zvieratách. Pouvažujte o tomto životnom štýle, existuje množstvo alternatív, ako sa vyhnúť živočíšnym zdrojom a zároveň byť zdravší, čistejší, spokojnejší a urobiť tak významné veci pre ľudstvo.