Tento pokles je spôsobený najmä dvojročným prebytkom z Brazílie, najväčšieho výrobcu kávy na svete, ktorý má vážny vplyv na pestovateľov na celom svete tým, že na trh tlačí milióny kilogramov fazule. Hospodárske otázky v regiónoch produkujúcich kávu, ako je Stredná Amerika a Afrika, sú tiež v práci.
 
Od polovice júla sa trhové ceny priblížili na približne 1 dolár – ale stále nie je ďaleko od najnižšej ceny, ktorú priemysel za posledných 10 rokov zaznamenal .zrnková káva.jpg
 
V posledných rokoch však spotrebitelia v USA a Spojenom kráľovstve videli cenu lattového nárastu – aj keď poľnohospodári vidia menej ako 2% týchto ziskov.
 
Celosvetovo žije viac ako 21 miliónov rodín z kávy. Plantáže všeobecne vidia jednu veľkú úrodu za rok, takže sa očakávajú vysoké a nízke cykly, ale cena výrobného roka 2018-2019 klesla na historické minimá, čo poľnohospodárom sťažilo počasie.
 
Ak chcete jednoducho zlomiť, väčšina poľnohospodárov musí predať libru kávy za viac ako 1 dolár.
 
Za posledných 10 rokov, viac ako 60% poľnohospodárov kávy v Guatemale, Nikaragua, Salvádore a Mexiku uviedlo potravinovú neistotu počas cyklu zberu, podľa Special Association of America of America .
 
José Sette, výkonný riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre kávu (ICO), ktorá bola založená v roku 1963 s podporou Organizácie Spojených národov na riešenie trvalej udržateľnosti na komoditnom trhu s kávou, povedal, že tento súčasný nízky cyklus sa tak týkala celého priemyslu. kvôli jeho „dramatickému“ vplyvu na pestovateľov.mletá káva.jpg
 
"Ak sú poľnohospodári dnes odradení a nie sú výsadbou, nestarajú sa o svoje stromy… ktoré sú veľmi choré do budúcnosti, pretože dopyt sa každoročne zvyšuje o 2%," hovorí Sette. "To sú 3m tašky viac, ktoré potrebujeme každý rok uspokojiť dopyt."
 
Pán Sette dodáva, že zatiaľ čo svetový kávový priemysel vidí tržby viac ako 200 miliárd dolárov ročne, iba 20 miliárd dolárov sa dostane na produkčné krajiny a napokon menej ako 10% z nich sa dostane k pestovateľom.