Manželka a klobúk. Dve rozličné veci, ktoré by si nikto z nás asi nepomýlil. Napriek tomu sa však na tomto rozmanitom a nepredvídateľnom svete objavil človek, ktorý si pomýlil práve manželku s klobúkom. Príbehom o tomto mužovi začína rovnomenná kniha plná príbehov o podobných ľuďoch, ktorý navštívili ambulanciu neurológa.

silueta

Aký muž?

Učiteľ hudby, ktorý nepoznával tváre svojich žiakov a napriek tomu si ho v danej škole držali, pretože bol výborný muzikant. Hudba bola jeho vesmírom, zmyslom života. Vďaka nej vykonával všetky každodenné činnosti, pretože jeho zmyslové vnímanie a úsudok neboli vo veľmi dobrej kondícii. Veď práve očný lekár ho poslal k neurológovi, hoci on sám si svoje omyly vysvetľoval humorne a nebral to veľmi vážne. Viac vám však neprezradím, aby ste neprišli o pôžitok, ktorý budete mať zaiste z tejto zaujímavej knihy.

pár

Niečo o neurológoch

Neurológia je veľmi záhadná veda. Neurológovia často hodnotia svoju prácu negatívne, pretože väčšina ochorení, s ktorými sa vo svojej praxi stretávajú, je nevyliečiteľná. Takže k nim chodia stále tí istí pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesti alebo iné problémy vyplývajúce z ich ochorenia. Naordinujú im lieky, tie im možno pomôže, ale zas obsahujú vedľajšie účinky, takže po istom čase sa znova objaví nejaký nový príznak a sú u neurológa opäť. O tomto sa v tejto knihe nič nepíše, len hodnotím jeden pohľad na neurológiu. Práve táto kniha obsahuje druhý pohľad na neurológiu alebo skôr na človeka, s akými všelijakými ochoreniami sa ľudstvo už stretlo a všetky sa týkali práve mozgu.

klobouk

Mozog je tiež veľmi záhadný, tak ako aj samotná neurológia. Hoci sa práve táto kniha označuje za psychologickú je liečená neurológmi, ale zároveň súvisí so psychickým stavom človeka. Je to tak na hrane a práve preto si myslím, že by mal byť jeden kompletný lekár, ktorý by to mal zhodnotiť.
Knihu jednoznačne odporúčam pre rozšírenie svojich vedomostí o prípadoch, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Mužovi, čo si mýlil ženu s klobúkom sa naozaj nesnívalo…