Mnoho ľudí prepadne móde, alebo tomu aké plemeno vyzerá pekne na obrázku. Jedným z veľmi často kupovaných psov, je aj nemecký ovčiak. Toto plemeno je veľmi učenlivé a múdre, no na druhej strane i náročné. Ak sa teda chystáte zaobstarať svojho prvého psa, určite sa poobzerajte po inom plemene ako je vlčiak.

německý ovčák
 
Každý majiteľ tohto plemena veľmi rýchlo zistí jednu zásadnú vec. Vlčiak je síce nesmierne učenlivý a rozumný pes, to však platí iba vtedy, ak má nad sebou pevnú ruku. Pevná ruka neznamená bitku ani krik, ale jasné pravidlá vo výchove, a to už od malého šteniatka. Spomínaná chytrosť vlčiakov, sa totiž môže veľmi rýchlo obrátiť proti vám. Zapamätajte si jednu vec. Hlúpy pes je omnoho menší problém. Trvá mu totiž oveľa dlhšie, kým vymyslí ako vás obalamutiť, ako vymyslieť nejakú neplechu a ako vás aj poriadne rozčúliť. Naopak pes, ktorý má dobrú mozgovú výbavu, na takéto veci príde veľmi rýchlo a ešte rýchlejšie pochopí ako ich zneužiť proti vám a navyše v tej pravej chvíli.
 
Nemecký ovčiak patrí medzi pracovné plemená. To znamená, že sa potrebuje stále niečo učiť, mať neustále nejakú aktivitu. Takže ak viete, že psovi nebudete môcť poskytnúť dostatok svojho času, na vlčiaka zabudnite. Dostatok času neznamená prechádzka raz za týždeň. Neznamená to ani život v koterci, či na reťazi. Bohužiaľ takto končí mnoho psov. Ľudia si ich zaobstarajú na to, aby strážili ich dom. Potom sa im nevenujú, takže zo psa vyrastie nezvládnuteľný jedinec. Nakoniec prichádza na rad reťaz a život plný utrpenia.

štěně ovčáka
 
V neposlednom rade nesmiete zabúdať na to, že vlčiak nie je malý pes. Ak nezvládnete výchovu jazvečíka, trpasličieho pudla, alebo čivavy , nespôsobí to také problémy, ako pri akomkoľvek veľkom psovi. Predstavte si iba takú drobnosť, že svojho psa neodnaučíte skákať na ľudí. Vlčiak váži okolo štyridsiatich kilogramov. Ak skočí na trojročné dieťa, môžete pokojne skončiť v base.